فیلیپ کاتلر، از جمله اساتید مطرح دانش بازاریابی جهان و پدر بازاریابی مدرن، در تعریف تحقیقات بازاریابی گفته است : ” تحقیقات بازاریابی، یک طراحی سیستماتیک و همچنین جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و گزارش داده‌ها و یافته‌های مربوط به موقعیت‌های پیش روی بازار یک شرکت است. ” وی همچنین در یکی از کتب خود نوشته است : “جای شگفتی نیست اگر بسیاری از مدیران عامل شرکت‌ها از وضع بازاریابی سازمان خود ناخشنود باشند. آنان شاهد افزایش هزینه‌ها و کاهش بازده بخش بازاریابی هستند. یکی از دلایل این است که شرکت‌ها در همان راه‌های کهنه و پیشین بازاریابی، بودجه سنگین هزینه می‌کنند.” . با برآیند این دو جمله از کاتلر و با توجه به آنکه در کشور ما، سالانه بودجه بسیار زیادی صرف احداث واحدهای صنعتی می‌شود، که توام با عدم توانایی فروش و بازاریابی و یا شناخت نادرست بازار هدف است، بدیهی است که بخش عمده‌ای از آنها با شکست مواجه ‌شوند.

جمله معروفی در بازاریابی است که می‌گوید:

“اگر محصولتان برای همه است، در واقع برای هیچ‌کس نیست!”

این جمله به تنهایی می‌تواند میزان اهمیت بررسی بازار هدف را نشان دهد. همچنین تشخیص نوع بازاری که در آن فعالیت می‌کنید به شناخت بهتر رقبا کمک می‌کند.

در بررسی مسیر توسعه یک کسب و کار در صنایع دانش محور، می‌توان شاهد توسعه آنها توسط تیم متخصص و آشنا به تکنولوژی بود، که همین امر عامل ایجاد ضعف در مدیریت بازار این شرکت‌ها می‌گردد. در کشور ما مواردی همچون تحقیق و توسعه بازار محصولات تولیدی، تمرکز بر مشتریان و بازار هدف و شناخت نیازهایشان و یا تجزیه و تحلیل بازار در سطح وسیع‌تر و استراتژیک‌تر، توجه بیشتری را می‌طلبد. علاوه‌براین، بسیاری از شرکت‌های داخلی هیچ‌گونه توجهی به بازارهای منطقه‌ای و در حال توسعه خاورمیانه ندارند.

شرکت توسعه بازار سام فعالیت خود را با هدف کمک به توسعه بازارهای داخلی و بین‌المللی در صنایع با فناوری پیشرفته (Hi-Tech) و پوشش بخشی از خلا موجود در کشور در زمینه بازاریابی و توسعه بازار در سال 1389 آغاز کرده است و با بهره‌گیری از نیروهای متخصص داخلی و بین‌المللی و شبکه همکاران گسترده در سراسر کشور و منطقه خاورمیانه، سعی در ایجاد ارزش افزوده و کسب رضایت مشتریان خود دارد. محدوده فعالیت سام، منطقه خاورمیانه و کشورهای همسایه ایران بوده که با ارایه طیف گسترده‌ای از ابزارهای مطالعه بازار و خدمات مشاوره پوشش داده شده است. با توجه به شبکه همکاران خبره و قابل اعتماد این شرکت که در سراسر منطقه گسترش یافته، سام بهترین گزینه در اجرای تحقیقات بازار چند ملیتی و در کشورهای منطقه می‌باشد. موفقیت این شرکت بسیار وابسته به تعهد و احساس مسئولیت همکاران باهوش، خبره و با تجربه سام در سراسر منطقه بوده و این مسئله سرلوحه ماموریت سام قرار گرفته است.

حوزه‌های تخصص سام

تحلیل و رصد بازار و پایش تحولات صنعت

 • تحلیل روندهای کلان بازار و ارزیابی پتانسیل بازار
 • شناسایی و تحلیل میزان موفقیت فرصت و محصولات نوین در بازار
 • تحلیل عرضه و تقاضا، بخش‌بندی بازار و بررسی محیط بازار
 • بررسی و شناسایی کاربردها و بازارهای جدید (بازارهای داخلی و صادراتی)
 • تدوین استراتژی برندینگ
 • بررسی و شناسایی بازار، پیشنهاد بازارهای هدف و استراتژی ورود به بازار (پیش از راه‌اندازی)
 • پایش رقبای داخلی و بین‌المللی و تحلیل فضای رقابت
 • ارزیابی و تحلیل الگوی خرید مصرف‌کنندگان
 • تحلیل صنایع و پیش‌بینی تحولات منطقه‌ای و جهانی
 • اعتبارسنجی ورود محصولات دانش‌بنیان و با فناوری پیشرفته به بازار
 • برنامه‌ریزی پرتاب محصولات جدید به بازار

تدوین گزارش امکان‌سنجی

 • بررسی فرصت‌ها و ارزیابی اولیه (Opportunity Study)
 • مطالعه امکان‌سنجی تفصیلی و برنامه‌ریزی اجرا
 • طراحی مدل کسب و کار
 • تحلیل صنعت
 • برنامه بازاریابی
 • تحلیل ریسک بازار و مالی

راه‌اندازی کسب و کار و تجاری‌سازی

 • بخش اول: تدوین استراتژی تجاری‌سازی و ترسیم نقشه راه
 • بخش دوم: پیشبرد مسیر تجاری‌سازی و جذب شرکای تجاری
 • بخش سوم: راه‌اندازی واحدهای صنعتی در حوزه پلیمر و پتروشیمی

در تصویر زیر مسیر توسعه کسب و کار در فناوری‌های نوین نشان داده شده است و به طور کلی خدمات شرکت توسعه بازار سام را در بخش تحلیل و توسعه بازار در فناوری‌های پیشرفته، می‌توان در قالب سه بسته زیر به مشتریان ارائه نمود: 

برنامه‌ریزی، مذاکره و جذب مشارکت
راهبری و آموزشی
توسعه بازار و ورود به بازار

خط مشی و اهداف

سام به کمک همکاران خبره و با پشتکار خود، تمام تلاش خود را در راستای جامه عمل پوشاندن به اهداف تعیین شده‌اش خواهد کرد. این اهداف شامل توسعه بازارهای صادراتی محصولات ایرانی،  حضور در عرصه پژوهش جهانی بازار، بهبود مستمر خدمات ارایه شده، پرورش نیروی انسانی توانمند و کارآمد، ارایه خدمات مکمل بازاریابی و توسعه بازارهای تخصصی در صنایع فناوری پیشرفته است.

ما معتقدیم که اصلی‌ترین استراتژی همکاری و بازاریابی در سام، رعایت اصول و قوانینی است که همواره مورد توجه تیم سام بوده و به عنوان خط مشی کیفیت خدمات ارائه شده رعایت شده‌اند. از نظر ما بدون خدامحوری، خودباوری، خرد جمعی و ایجاد روحیه کار گروهی در سازمان نمی‌توان خدمات با کیفیتی را ارائه نمود. پاسخگویی سریع به مشتریان، قانون‌مداری و به کارگیری دانش و تکنولوژی در مقاصد انسان‌دوستانه، اتمام پروژه با کیفیت و زمان قابل قبول، حفظ کیفیت و به کارگیری استانداردهای جهانی در گزارشات ارایه شده، بهره‌گیری از خلاقیت و نوآوری، در نظر گرفتن مصالح مشتری، حضور مستمر و همراهی مداوم با مشتریان، صداقت و راست گویی، تعهد و پایبندی در حفظ اطلاعات محرمانه و کاری مشتریان، همکاری مبتنی بر صمیمیت و اعتماد متقابل و پایبندی به تعهدات از جمله قوانین، اصول و هنجارهایی است که سام در ارتباط با مشتریان خود همواره در نظر می‌گیرد.

تیم مدیریت سام

مجید عقلایی

مدیرعامل

مهدی انصاری

مدیر دپارتمان فناوری‌های پیشرفته و نوظهور

حامد اقبال‌احمدی

مدیر دپارتمان نفت، گاز و
پتروشیمی

علی سیف

مدیر دپارتمان الکترونیک و فناوری اطلاعات

ساختار سازمانی

گروه تحلیل و توسعه بازار سام، مطابق نمودار زیر از سه دپارتمان تخصصی و دو واحد ستادی و پشتیبانی تشکیل شده است. در کنار این اجزا دو گروه اصلی مشاوران تخصصی و مشاوران بازاریابی نیز در ارتقای کیفیت دستاوردهای شرکت سهیم هستند. در این بخش با یک نگاه کلی اجزای شرکت و مشاوران و همکاران، معرفی می‌گردند.