اعتبارسنجی ایده و بازار

هر روزه استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپای زیادی در گوشه به گوشه جهان برای ارائه خدمات و محصولات جدید به بازار، راه اندازی می‌شوند. اما تنها چند درصد از آن‌ها می‌توانند از مراحل اولیه عبور کنند و جای پای خود را در بازارهای رقابتی محکم کنند و به فعالیت خود ادامه دهند.

تعداد استارتاپ‌هایی که شکست می‌خورند بسیار زیاد است؛ در واقع می‌شود گفت که شکست یک جزء جدایی ناپذیر از اکوسیستم استارتاپی است؛ به طوری که گرفتن یک تصمیم اشتباه می‌تواند حتی موفق‌ترین استارتاپ‌ها را نیز با شکست مواجه کند. اما سوالی که برای هر کارافرین، بنیان‌گذار استارتاپ، مدیر و … پیش می‌آید؛ این است که دلایل شکست استارتاپ‌ها و راهکار جلوگیری از آن‌ها چیست؟

طبق بررسی های صورت گرفته توسط موسسه CB Insight اصلی دلیل شکست استارت اپ ها عدم نیاز بازار است. اولین و بزرگ‌ترین دلیلی که موجب شکست بسیاری از استارتاپ‌ها می‌شود عدم توجه به نیازهای بازار و ارائه محصول یا خدماتی است که بازار به آن‌ها نیازی ندارد. به عنوان مثال ممکن است محصولی ارائه دهید که برای کسی کاربردی ندارد و یا اینکه محصولاتی بهتر از محصول شما در بازار موجود باشد؛ بنابراین قبل از هر چیز باید درباره بازار مربوط به محصول خود بررسی و تحقیق کنید؛ با مردم و اطرافیان خود گفت و گو کنید و مطمئن شوید که تقاضا برای محصول شما وجود دارد.

دلایل شکست استارتاپ‌ها
اعتبار سنجی ایده چیست و چرا اهمیت دارد؟ (فرآیند کشف تناسب ایده/محصول/خدمت با بازار) اعتبار سنجی ایده فرایندی است که قبل از تعیین نام تجاری، شعار، راه اندازی سایت و ارائه محصول یا سرویس باید انجام شود تا ایده شما را آزمایش و تائید اعتبار کند. این فرایند تقریباً مشابه تحقیق و توسعه شرکت‌های بزرگ است که برای آزمایش محصولات خود قبل از ارائه به عموم مردم استفاده می‌کنند. در کل هدف از اعتبار سنجی ایده این است که محصول یا خدمات خود را قبل از ساخت و انتشار نهایی در معرض دید مخاطبین هدف قرار دهید تا نشان دهید ایده شما در دنیای واقعی عملی هست یا خیر (تقاضای واقعی برای ایده شما وجود دارد یا خیر، آیا ایده شما می‌تواند یک مشکل واقعی را حل کند و اهداف از پیش تعیین شده را برآورده کند؟)؛ و هر چیزی از مصاحبه‌های گردآوری اطلاعات گرفته تا صفحات ورود ویژه اینترنت را شامل می‌شود. اعتبارسنجی یک فرآیند یک بار انجام نیست بلکه در تمامی مراحل توسعه یک کسب و کار و یا محصول به روش های مختلف قابل انجام است. سطوح مختلف اعتبارسنجی ایده تا بازار در شرکت توسعه بازار سام انجام می شود:
  • مصاحبه با خبرگان
  • مصاحبه با شبکه توزیع
  • مصاحبه با مشتریان بالقوه
  • بررسی رقبا در صورت وجود
  • مطالعات الگوبرداری در صورت وجود

سفارشی در این حوزه دارید؟