مطالعات فناوری

چرخه حیات فناوری، به ما نشان خواهد داد که آیا این محصول یا خدمت منفعت تجاری دارد یا خیر. در یک کسب و کار برای تصمیم‌گیری بهتر اغلب به درک بهتری از بلوغ و تکامل فناوری نیاز است. حال برای رسیدن به این درک، مسیرهای مختلفی را می‌توان طی کرد که یکی از آنها استفاده از “منحنی چرخه عمر فناوری” است. با وجود آنکه این چرخه اطلاعاتی از مراحل ابتدایی عمر فناوری و چگونگی تکامل آن به ما ارائه نمی‌دهد، اما با کمک از آن می‌توان به بلوغ محصول و یا خدمت مورد نظر از نظر موقعیت آن در بازار دست یافت و آن را مورد بررسی قرار داد.

چرخه حیات گارتنر، نوعی نمایش گرافیکی از بلوغ، پذیرش و کاربرد تجاری فناوری‌های نوظهور است که توسط موسسه گارتنر با این هدف که محدودیت‌های چرخه‌ عمر فناوری را برطرف نماید طراحی و معرفی شده است. این چرخه ابزاری جذاب است برای بررسی و پیش‌بینی فناوری به طوریکه در نهایت به جایگاه واقعی فناوری در بازار ختم خواهد شد. منحنی چرخه حیات دارای پنج مرحله است:

1. محرک فناوری (Technology Trigger) :
این مرحله شامل ابتدایی‌ترین اتفاقات در هنگام ظهور یک فناوری است، از جمله تحقیق و توسعه، اختراع فناوری و ارائه و نمایش عمومی آن و ارائه اولیه محصول یا خدمت.

2. نقطه اوج انتظار از فناوری (Peak of inflated expectation) :
در این مرحله، فناور به حس بالندگی در مورد فناوری خود خواهد رسید، زیرا استفاده از فناوری در پروژه‌ها افزایش پیدا می‌کند و البته عموما در این بخش رهبران فناوری در راستای پر رنگ‌تر نمودن توانایی‌ها و قابلیت‌های فناوری خود تلاش بسیاری می‌کنند، طوریکه گاها اغراق‌هایی نیز صورت می‌گیرد.

3. ناامیدی از انتظارات (Trough of disillusionment) :
در این مرحله، به احتمال خیلی زیاد، فناوری در زمان اوج خود قرار گرفته و نمی‌تواند پاسخگوی تمامی انتظاراتی که از آن می‌رود باشد و احتمالا از میزان علاقه‌ای که در جامعه نسبت به آن فناوری وجود دارد کاسته خواهد شد. اصولا در این مرحله اطرافیان، نشریات و هر آن کس که به نوعی در ارتباط با این فناوری بوده است دیگر از آن و توانایی‌هایش تعریف و تمجیدی نکرده و حتی گاها از علل شکست و تجربیاتش سخن می‌گویند و همگی چشم دوخته‌اند تا ببینند نتیجه بهره‌برداری از فناوری چه خواهد شد؟

4. شیب مثبت یا سراشیبی بسوی انتظارات واقعی یا انتظارات متناسب از نوآوری (Slope of enlightenment) :
این مرحله، مرحله‌ی آزمون و خطا است. بله! در این مرحله آزمایشات سخت توسط سازمان‌ها و شرکت‌های متخصص مختلف انجام خواهد شد و کمک می‌شود تا کسب و کار بتواند از تجربیات خود تا اینجای مسیر نهایت استفاده را نماید. چگونه؟ کسب و کار باید در این مرحله بتواند با کمک روش‌های تجاری و ابزارهای مفید دیگر در راستای تسهیل فرآیند تجاری‌سازی گام بردارد. اینجا است که احتمالا محصولات نسل دوم و سوم توسط ارائه‌دهندگان فناوری ظاهر می‌شود. این مرحله، مرحله‌ی سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیشتر بر روی محصول یا خدمت مورد نظر است (البته هم‌چنان شرکت‌های محتاط دست نگه می‌دارند.)

5. جایگاه واقعی فناوری یا فلات بهره‌وری (Plateau of productivity) :
این مرحله اوج ظهور یک فناوری است، به طوریکه مزایای آن در دنیای واقعی به طور کامل شناخته خواهد شد و پذیرش عمومی از آن صورت می‌گیرد و به عبارتی با اقبال مواجه می‌شود. از این رو به این مرحله، فلات بهره‌وری یا جایگاه واقعی می‌گویند. ارتباطات گسترده خواهند شد، کاربرد بازاری به وضوح وسعت می‌گیرد و احتمالا فناوری به سراغ تولید نسل‌های سوم یا چهارم خود خواهد رفت. البته ناگفته باقی نماند که میزان مقبولیت و اوج‌گیری در این مرحله کاملا به گستردگی استفاده از آن فناوری و درکی که از مزایای آن در بازار خواهد شد وابسته است.

چرا باید سرمایه‌گذاران و کسب و کارها از چرخه حیات یک فناوری آگاه باشند؟
به طور کلی، سرمایه‌گذاران نباید با نگاهی کلی به یک فناوری که در حال پیشرفت است به فکر سرمایه‌گذاری بر روی آن باشند. و حتی برعکس! نباید با در نظر گرفتن دوره‌ای که یک فناوری به هر دلیلی نادیده گرفته می‌شود و به طور مثال، در حال حاضر در معرض دید نیست و رشد چشم‌گیری ندارد، آن را کنار بگذارند. این سخن به آن معنا است که اگرچه این چرخه حیات ابزار مفیدی برای شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران است و با مشاهده آن می‌توانند به فهم الگویی اجتناب‌نا‌پذیر از فراز و فرود فناوری‌ها برسند نباید اجمالی و سریع تصمیم‌گیری کرد. این چرخه، ابزاری برای تعیین فازهای سرمایه‌گذاری است و با استفاده از آن سرمایه‌گذاران می‌توانند فناوری‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری را انتخاب کنند و تعیین جایگاه فناوری در این چرخه باید براساس دو شاخص ریسک‌پذیری و دانش فناوری (آگاهی و شناخت در مورد فناوری) صورت گیرد.
سام با افتخار در تمامی مراحل این چرخه و بررسی و مطالعه جایگاه فناوری در کنار شما خواهد بود. رصد فناوری، استراتژی توسعه محصولات جدید، ارزش‌گذاری فناوری و تامین تکنولوژی از جمله مواردی است شرکت تحقیق و توسعه بازار سام با تخصص و تجربه کافی و داشتن سوابق قابل اتکا می‌تواند همراه شما باشد.
در صورت نیاز می‌توانید فرم زیر را تکمیل نموده و با وارد کردن اطلاعات اولیه و ثبت سفارش خود منتظر تماس همکاران ما در اولین فرصت باشید.
خدمات مطالعات فناوری سام

ارزیابی طرح‌های فناورانه

ارزیابی طرح‌های فناورانه محدودیت منابع مالی نهادهای حمایتی، باعث می‌شود تا از بین طرح‌های فناورانه، آن‌هایی که دارای اولویت بیشتری هستند انتخاب شوند. معیارهای مختلفی در …

اطلاعات بیشتر

تامین تکنولوژی

تامین تکنولوژی انتقال تکنولوژی فرآیندی است که جریان تکنولوژی از یک منبع به یک گیرنده را میسر می‌سازد. در این مورد، منبع، مالک یا دارنده دانش …

اطلاعات بیشتر

ارزش‌گذاری فناوری

ارزش‌گذاری فناوری ارزش‌گذاری فناوری یکی از اقدامات مهم برای کسب و کارهایی است که محصول یا خدمت آن‌ها مبتنی بر فناوری است. دارایی‌های هر کسب و …

اطلاعات بیشتر

استراتژی توسعه محصولات جدید

استراتژی توسعه محصولات جدید چهار عامل مزیت رقابتی، نیاز مشتری، مزیت عملکرد هزینه و ارزش برای شما و مشتری عوامل کلیدی موفقیت، در ایجاد یک کسب …

اطلاعات بیشتر

رصد فناوری

رصد فناوری رصد فناوری و تحلیل آن با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی اختراعات ثبت شده، فراهم می‌شود. این اطلاعات در سطوح مختلف شرکت‌های دانش بنیان و …

اطلاعات بیشتر

استراتژی تجاری‌سازی

استراتژی تجاری‌سازی پیش از ورود به بازار نیاز است که نسبت به محصولات مشابه و رقبای حاضر و وضعیت پذیرش محصول جدید در بازار، اطلاعات و …

اطلاعات بیشتر

مطالعات فناوری

هر فناوری دارای یک چرخه حیات است که از مرحله محرک فناوری شروع شده و به مرحله اوج یا فلات بهره‌وری از آن می‌رسد. مراحل محرک فناوری، اوج حباب انتظارها، ترکیدن حباب، سراشیبی روشنفکری و اوج یا فلات بهره‌وری پنج مرحله این چرخه هستند که سام در گام‌های مختلف آن در کنار شما خواهد بود.