مذاکرات سرمایه گذاری

برای تبدیل ایده به استارتاپ و توسعه کسب‌ و کارها، جذب سرمایه یک فاکتور ضروری است. کارآفرینان باید توجه داشته باشند صرف نظر از تجربه، تخصص و توانایی افراد، بدون سرمایه‌گذار نمی‌توانند به موفقیت مورد نظر خود دست یابند. موفقیت در جذب سرمایه‌گذار، به میزان زیادی به مذاکراتی که بین کارآفرین و سرمایه‌گذار انجام می‌شود بستگی دارد. این مذاکرات و توافق‌های احتمالی پس از آن، به ارزش خدمت یا محصول استارتاپ شما برای سرمایه‌گذار، بستگی دارد. معمولا سرمایه‌گذار در ازای سرمایه‌گذاری در هر استارتاپ، بخشی از سهام آن استارتاپ را دریافت می‌کند. میزان سهام تعلق گرفته به سرمایه‌گذار به ارزش آن استارتاپ بستگی دارد.

در تمام مذاکرات یک سری موضوعات وجود دارد که لازم است همواره مورد توجه قرار گیرد. عدم توجه کافی و شفاف‌سازی صحیح در این موضوعات غالبا منجر به شکست در مذاکره می‌شود. از آنجایی‌که حمایت سرمایه‌گذاران محدود است، بنابراین برای بدست آوردن پشتیبانی آن‌ها، بین استارتاپ‌ها رقابت وجود دارد. اصلی‌ترین موضوع مطرح در مذاکرات سرمایه‌گذاری، ارزش‌گذاری استارتاپ است. به زبان ساده‌تر سرمایه‌گذار باید بداند، پس از سرمایه‌گذاری در استارتاپ، چه دورنمایی در انتظار کسب و کار است. بنابراین تیم شما باید یک خلاصه‌مدیریتی شامل معرفی محصول یا خدمت، نیازها، اندازه بازار، حداقل مطالبه مالی و در نهایت چشم‌انداز کسب و کار در چند سال آینده، به سرمایه‌گذار ارائه ‌دهد. در مقابل سرمایه‌گذار تا حد ممکن این مسیر را به چالش می‌کشد. در اکثر موارد توافق بر سر ارزش استارتاپ، تابعی از تحقق شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) در آینده است.
در یک مذاکره صحیح باید مواردی از قبیل توافق در چهاچوب قواعد حقوقی، ارزش‌گذاری صحیح استارتاپ، شراکت سرمایه‌گذار در سود و زیان، شفافیت و صداقت در ارائه خدمات و توانمندی‌های استارتاپ (درک دقیق از نقاط ضعف و قوت استارتاپ و فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی آن)، اعتماد متقابل بین طرفین، همکاری بلندمدت و نه مقطعی و … مورد توجه قرار گیرد.

سفارشی در این حوزه دارید؟